Skocz do zawartości

Zdjęcie

Legalne i nielegalne oprogramowanie i praca zarobkowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
No i znowu muszę zabrać głos. Błąd z boxem po prawej stronie nie został usunięty (kolumna cały czas skacze). Według mnie w sekcji kontakt powinien znajdować się formularz, przez który można wysłać maila do Ciebie (no chyba ze serwer nie udostępnia funkcji mail).

Co do domeny to nie kupuj *.pl lepiej zainwestuj w com.pl, net.pl. Dlaczego? Znacznie tańsze przedłużenie domeny po roku niż jest to w przypadku domeny *.pl.

No i coś kiepsko u Ciebie z prawami autorskimi i licencją na PS (bo na pewno nie masz go legalnego). No ale czegóż się nie robi dla pieniędzy.

Bot Name

Bot Name
  • Advert

homer

homer

Uzależniony||Uzależniona

• Przyjaciel Forum
  • 2273 postów

No i coś kiepsko u Ciebie z prawami autorskimi i licencją na PS (bo na pewno nie masz go legalnego). No ale czegóż się nie robi dla pieniędzy.

Na to dowodow nie masz, moze uzywa jakiegos gimpa. Jednak chetnie poznam odpowiedz na to pytanie. Zakladajac, ze w przyszlosci chcialbym u ciebie cos zamowic, czy mam pewnosc ze wszystko odbywa sie zgodnie z prawem?

bed

bed

Grafik

• Użytkownik
  • 351 postów
  • Zainteresowania:web design, kolarstwo szosowe, motoryzacja i wiele innych rzeczy :)
Co do kolumny to już sam nie wiem dlaczego skacze, ale postaram się to poprawić bo mam w końcu trochę czasu.
Co do formularza, myślę, że nie ma takiej potrzeby. W końcu to nie są masowo sprzedawane szablony tylko pojedyńcze projekty. Niestety działalności gospodarczej jeszcze nie założyłem więc nie dostaniesz zgodnej z prawem fakturki VAT itp bajerów. Myślę jednak nad tym, ale wtedy nie będzie można liczyć na grafiki po 80zł. Coś za coś. Co do legalności - używam na razie demówek i podpieram się GIMPem. Sytuacja ta będzie trwała do momentu, w którym uda mi się zebrać pierwszy tysiąc na oprogramowanie. Pieniędzy? Jeżeli te śmieszne kwoty, które biorę za projekty na kupno zdjęć itp. nazywasz pieniędzmi to chyba nie wiesz o czym mówisz. O pieniądzach mówi się w przypadku firm, w których grafiki zaczynają się od 1000zł. No ale czegóż się nie robi ze zwykłej ludzkiej zazdrości.

Użytkownik bed edytował ten post 09 March 2008 - 10:44

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
Z tym, że takie właśnie osoby psują rynek, bo klient patrząc na twój cennik w konkurencyjnej firmie, która posiada licencje na PS i legalnie zakupuje grafikę na stronę to z pewnością wybierze tańszą ofertę, ewentualnie będzie zasypywał "droższą" firmę tysiącem pytań typy "dlaczego u was jest tak drogo a oni oferują taką niską cenę" itd.

Jak zdążyłeś zauważyć tworzenie stron wiąże się z kosztami. Jak chcesz mieć ekstra fotkę to już musisz zapłacić (około 10$ najtańszy abonament) bo te darmowe są ale oczywiście nie takie ciekawe jak te za pieniądze. Chociaż to też zależy do czego zdjęcie jest wykorzystywane i od szczęścia. Z czcionkami to już nie ma dużego problemu bo w sieci jest tego sporo i to za darmo. Dodatki do np. PS czy gimpa też są w większości za darmo.

Poza tym w gimpie idzie zrobić równie ciekawą stronę jak w PS. Nie ma jednak ukrywać, że ilość tutorialii kursów i pomocy jest znacznie większa dla PS a praca w nim jest przyjemniejsza i bardziej intuicyjna.

bed

bed

Grafik

• Użytkownik
  • 351 postów
  • Zainteresowania:web design, kolarstwo szosowe, motoryzacja i wiele innych rzeczy :)
Sytuacja o której mówisz ma często miejsce ale nie w moim przypadku. Nie konkuruję z firmami tnąc koszty sposobami o których mówimy, tylko póki co robię po koleżeńsku grafiki osobom z forum i praktycznie nikomu z zewnątrz. Mam ambicje i poważniejsze plany, ale wszystko wymaga czasu i własnego wkładu. Myślę, że około września je poznacie ;)

Użytkownik bed edytował ten post 09 March 2008 - 14:35

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
A co do Photoshopa, nie chcę cię rozczarowywać ale licencja na PS kosztuje 2700 zł a nie 900 zł, więc musisz trochę dłużej zbierać ;)

bed

bed

Grafik

• Użytkownik
  • 351 postów
Na allegro po 900zł stoją ;)

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
Za 900 zł jest wersja Upgrade.

homer

homer

Uzależniony||Uzależniona

• Przyjaciel Forum
  • 2273 postów
Jesli rzeczywiscie nie posiadasz licencji na oprogramowanie, to raczej nie polecam przenosic sie na "prawdziwa" domene i udostepniac strony szerszej publiczonosci.

Przykro to pisac, ale dzialasz niezgodnie z prawem - korzystanie z wersji demo oprogramowania w celach komercyjnych jest niedozwolone. W tej sytuacji nie ma wiekszej roznicy czy korzystasz z pirata czy z wersji trial, jest to tak samo nielegalne.

Na wersji trial mozesz pozwolic sobie najwyzej na robienie grafiki do tzw. szuflady i nic wiecej.
Mam nadzieje, ze zdajesz sobie sprawe z tego co moze ci grozic jesli ktos "zyczliwy" zainteresuje sie twoja dzialalnoscia.

Nie bedzie tutaj mialo znaczenia na jakie kwoty wyceniales swoja prace. Stwierdzenie, ze bierzesz zbyt male pieniadze zeby pozwolic sobie na oryginalne oprogramowanie jest troche smieszne. Musze tutaj poprzec zdanie lexoma - jesli nie mozesz sobie pozwolic na oprogramowanie to podnies ceny. Pisanie o zazdrosci jest wogole ponizej pasa. Tu nie chodzi o zazdrosc, ale o elementarne zasady uczciwosci.

Z ciekawosci sprawdzilem ile kosztuje oprogramowanie tego typu i chociaz photoshop (jakas tam wersja, chyba najnowsza) to koszt 2700 zl, to juz taki paint shop pro kosztuje ok 360zl.
Szczerze mowiac 360 zl to juz zadne pieniadze (nawet jesli za grafike bierze sie te 80 zl).

Na koniec napisze tak - wielka szkoda, ze prezentujac poziom umiejetnosci znacznie odbiegajacy od reszty przedstawiajacych sie tutaj grafikow, nie prezentujesz odrebnego (prawidlowego) podejscia w kwestii legalnosci (oprogramowania oraz dzialalnosci).

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
Ale całkiem legalnym nie da się być ;P

anta

anta

Desperados

• Root Admin
  • 9486 postów
Przepraszam, że się wcinam, ale jest tu kilka trafnych uwag godnych zachowania.
Może warto podwiesić temat, by autorzy zgłaszający nowe strony mieli je na widoku.
Temat można byłoby uzupełniać o podobnie przydatne spostrzeżenia.

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
Nie wiem czy warto podpinać temat bo kto w naszym kraju przejmuje się prawami autorskimi? Co prawda coraz więcej osób ma legalnego windowsa (bo dodawany jest do np. laptopów) jednak co z tego, skoro większość i tak ma na dysku z kilka GB nielegalnie pobranej muzyki z internetu lub filmy zamiast na oryginalnych DVD-kach pobrane z e-mule.

Dodam tylko, że ja mam wszystkie programy legalne z wyjątkiem wspomnianego tutaj PS bo jest po prostu za drogi do kupna.

Użytkownik lexom edytował ten post 10 March 2008 - 14:08

bed

bed

Grafik

• Użytkownik
  • 351 postów
Paint shop pro niestety nie jest wyjściem z tej sytuacji, gdyż w ogóle nie umywa się do funkcji photoshopa. Inne tanie testowane programy też nie są nawet jego namiastką. Co do demo PS nie wgłębiałem się w zasady użytkowania, ale skoro tak to muszę z niego zrezygnować. Zostaję wobec tego przy samym GIMPie. A co do ceny PS - oglądałeś go lexom na ebay.com? Dziś patrzyłem z wysyłką do PL kosztuje jakieś 300$ Dochodzi do tego 22% cła więc wychodzi jakieś wspomniane 900zł.

Użytkownik bed edytował ten post 10 March 2008 - 15:42

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
Po pierwsze w Polsce Adobe PS CS2/3 update kosztuje około 900zł bo to wersja update, czyli musisz mieć wcześniejszą wersje PS (7,8, CS) abyś mógł ją zaktualizować do wersji cs2/3. Dlatego jest tak tanio. Po 2-gie na ebayu nie patrzyłem ile takie rzeczy kosztują, ale przez zakupem bym się zagłębił w licencje bo to nigdy nic nie wiadomo, a licencje PS są trochę zagmatwane. W tym roku ukazała się pełna wersja PS CS3 dla studentów i uczniów w cenie około 180 zł jeśli mnie pamięć nie myli. Ale co z tego, jeśli i tak nie możesz jej wykorzystywać do komercyjnych projektów. Zrobisz komercyjny projekt na takiej wersji i tak łamiesz prawa bo to praktycznie tak samo jakbyś to zrobił na trialu czy piracie. W tej sytuacji są 3 wyjścia:

1. Nauczenie się Gimpa
2. Pracowanie nadal na piracie :icon_mrgreen:
3. Założenie własnej firmy.

homer

homer

Uzależniony||Uzależniona

• Przyjaciel Forum
  • 2273 postów
Roznie mozna do tego podchodzic.
W Polsce nadal panuje spoleczne przyzwolenie na lamanie praw autorskich. To tylko swiadczy o naszym spoleczenstwie, ktore kieruje sie najczesciej moralnoscia Kalego.

Ciekawa sprawa - moge uzywac nielegalnego oprogramowania do np. tworzenia grafiki, bo jest za drogie.
Z drugiej strony jesli ktos skopiuje te moja grafike i uzyje jej sam bez mojej zgody, to popelni plagiat i jest nagorszym zlodziejem. Wystarczy przejrzec tematy na tym forum, wiele razy zdarzaly sie takie sytuacje.

Czy ktos moze mi wytlumaczyc jak to jest? Ja sam moge, bo mnie nie stac, ale inni nie moga bo...?

Sam nie jestem swiety, znajda sie u mnie jakies mp3 albo kilka filmow - fakt... teraz kazdy moze mnie nazwac zlodziejem i napisac, ze nie mam prawa sie wypowiadac w takim temacie. Tylko, ze ja nie odnosze prawie zadnych korzysci z tego, ze posiadam np. film - nie sprzedaje go, nie zarabiam na nim. Jedyna korzysc jaka odnosze jest to, ze nie musze ogladac reklam w telewizji gdy zechce obejrzec np. Ojca Chrzestnego :icon_mrgreen:

PS mozna sobie sciagnac ze strony producenta i uzywac chyba okolo miesiaca, mozna go sobie wyprobowac na wszystkie mozliwe sposoby - producent tego nie zabrania.
Komercyjne wykorzystanie pociaga za soba koniecznosc kupna i tyle.

Ktos napisze: "ale przeciez PS jest drogi, kosztuje 3000 a ja robie grafike za 60zl", a moja odpowiedz "bierzesz takie pieniadze jakie chcesz, jak nie stac cie na PS to albo kup tanszy program graficzny, albo kup PS i podnies ceny".
Proste jak konstrukcja cepa i przynajmniej nikt "zyczliwy" nie bedzie mial na ciebie haka.

PS. bed ma poniekad racje - bo jesli dobrze pamietam to PS mozna kupic za granica znacznie taniej niz w polsce. Raczej nie bedzie to 900 zl, ale tez nie 3000 zl. Sprawdzilem na stronie adobe - PS CS3 kosztuje $649. To jest jakies 1500 zl (nie liczac cla). Prawie o polowe taniej, tylko tak jak napisal lexom licencja PS jest dziwna i np. oprogramowanie kupione np. w USA nie moze byc uzywane w Europie. Trzebaby sie w to zaglebic, ale ja na szczescie nie potrzebuje photoshopa :)

Użytkownik homer edytował ten post 10 March 2008 - 16:01

bed

bed

Grafik

• Użytkownik
  • 351 postów
Co do ofert na ebay zaznaczają, że nie jest to aktualizacja ani wersja dla studentów ale różnie to może być. Na razie zostaje GIMP a potem sie zobaczy, ale pewnie ściąganie z USA pozostanie (za jakiś miesiąc) O tym myślę: http://cgi.ebay.com/...1QQcmdZViewItem Nie orientujecie się jaka to wersja Retail? Dobrze, że paypalem można płacić :icon_mrgreen:

Użytkownik bed edytował ten post 10 March 2008 - 17:51

lexom

lexom

Znawca

• Użytkownik
  • 443 postów
A jaka jest różnica pomiędzy oglądaniem ściągniętych filmów i muzyki z internetu? W obu przypadkach jest to piractwo. Adobe jest tak drogi, że jego używanie jest ograniczone jedynie przez ludzi którzy posiadają firmy bo raczej żaden normalny człowiek dla zastosowań domowych nie kupi sobie oprogramowania za taką cenę. Poza tym jak chcesz coś robić komercyjnie (sprzedawać) to musisz mieć jakąś działalność.

bed

bed

Grafik

• Użytkownik
  • 351 postów
Co do muzyki do dobrym rozwiązaniem są chyba internetowe radia :icon_mrgreen: Każdy znajdzie coś dla siebie a korzystać z nich można w domu do woli

anta

anta

Desperados

• Root Admin
  • 9486 postów

Nie wiem czy warto podpinać temat bo kto w naszym kraju przejmuje się prawami autorskimi?

Może się zdziwisz, ale nawet z tego tematu wynika, że trochę takich osób by się znalazło.
Temat oczywiście nie ukróci piractwa, ale jeśli komuś da do myślenia czy cokolwiek uświadomi - warto.

Adobe jest tak drogi, że jego używanie jest ograniczone jedynie przez ludzi którzy posiadają firmy bo raczej żaden normalny człowiek dla zastosowań domowych nie kupi sobie oprogramowania za taką cenę.

Kilka lat temu kupiłam i wciąż mam nadzieję, że kiedyś wystarczy mi cierpliwości i czasu.
Ale nigdy nie twierdziłam, że jestem normalna :)
Mam tez Corela, w tym jedną wersją piracką (od kogoś z rodziny, skopiował, bym mogła przetestować) i drugą najzupełniej legalną, ale tę dostałam jako promocyjny dodatek do oprogramowania komputera.
Tak więc zdarza się, że zwykli ludzie miewają :icon_mrgreen:

Bot Name

Bot Name
  • Advert

asmiodmsas

asmiodmsas

Uzależniony||Uzależniona

• Użytkownik
  • 2975 postów
Jest jeszcze pośrednie rozwiązanie, można kupić PS bez firmy, czyli na osobę prywatną.
Strony/grafiki można robić na umowę o dzieło (jeśli strona jest tworzona dla firm, nie wiem,
jak wygląda sprawa, gdy usługodawcą jest osoba prywatna).

W momencie założenia działalności gospodarczej PS można wnieść do firmy jako tzw. wkład własny.

Co do PS, to żeby potwierdzić jego autentyczność w wypadku różnego rodzaju kontroli należy
okazać się fakturą, a nie wiem czy taka zagraniczna będzie akceptowana. Poza tym, jeśli byłoby
to możliwe, to wydaje mi się, że na Allegro pojawiły już by się tańsze wersje z zagranicy.
Czas bannerka wygasł - dziękujemy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych